William Brittain

(1930-2011)

William Brittain

Akár Edward D. Hoch krimi novellista, úgy William E. Brittain is a New York állambeli Rochesterben született. Angolt tanított egy középiskolában. Szabadidejében detektívmagazinokat olvasott. Egy idő után elhatározta, ő is elkezd bűnügyi történeteket írni. A novelláiból küldött Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine-nak, ahol az 1964. októberi számban megjelent első novellája, Joshua címmel. De küldött novellát Frederic Dannay-nak, az Ellery Queen's Mystery Magazine főszerkesztőjének is. Ezután éveken át e két nagy krimimagazin adta közre rövid történeteit.

 William Brittain: All the Money in the WorldWilliam Brittain: Dr. Dredd's Wagon of WondersWilliam Brittain: Shape ChangerWilliam Brittain: The Devil's DonkeyWilliam Brittain: The Wish Giver

Később elkezdett regényeket is írni, mint az 1979-ben megjelent All the Money in the World. De nem sok regényt írt, s ezek is mind ifjúsági regények voltak, s nem krimik. Éppen ezért, hogy megkülönböztesse ezeket a krimi írói munkásságától, Bill Brittain név alatt jelentek meg. A regények közt volt egy sorozata, a Coven Tree, ugyanis ezek helyszíne egy általa kitalált falu, Coven Tree, New England államban. Négy regényt írt, ami Coven Tree-ben játszódott, kezdve Devil's Donkey (1981) cíművel. Bűnügyi regényt nem is próbált meg írni, krimik terén végig novellista maradt.

A krimi novelláinak nagy többségét William Brittain név alatt jelentette meg. Használta még James Knox álnevet is, de mindössze két novellát adott közre az EQMM-ban ezen a néven 1966 és 68-ban. Brittainnak gyakorlatilag a két nagy krimi magazinban jelent meg szinte az összes novellája: az Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine-ban 1964 és 76 között 20 novellája jelent meg, de Hitchcock több novelláját később megjelentette valamelyik válogatáskötetében is. Az Ellery Queen's Mystery Magazine-ban 1965 és 1983 között 51 novellája jelent meg, beleértve azt a kettőt is, ami James Knox név alatt jelent meg. Ezeken kívül csak az Antæus nevű magazin közölt még 1977-ben tőle egy novellát.

William Brittain a novellák közlésénél alkalmazott egy bizonyos koncepciót: amelyek az AHMM-ben jelentek meg, mind független novellák voltak, ellenben amelyek az EQMM-ben jelentek meg, azok döntő többsége a két nagy sorozatának valamelyikéhez tartozott.

Az EQMM 1965. decemberi számában debütált Brittain egyből két novellával: The Man Who Read John Dickson Carr és a The Man Who Read Ellery Queen. Ez a kettő volt a híres „ember aki olvasta…” sorozatából az első kettő. A címek nagy részében „Férfi, aki olvasta” kezdetű volt, de előfordult, hogy a „Nő, aki olvasta”, vagy „Fiú, aki olvasta” és a „Lány, aki olvasta” kezdet is. A cím végén mindig egy krimi író neve állt: Rex Stout, Agatha Christie, Sir Arthur Conan Doyle, G. K. Chesterton, Dashiell Hammett, Georges Simenon, John Creasey és Isaac Asimov. Ez a sorozata 1978-ig tartott. A rejtély egyébként mindig az adott szerző stílusához és módszereihez kapcsolódott. Például „A férfi, aki olvasta John Dickson Carrt” c. novella mi sem természetesebb, hogy egy jól sikerült ún. „bezárt szoba rejtély” volt. A történet egy fiatal árva fiúról, Edgar Gaultról szól, aki már gyerekkorától nagy szeretettel olvasta John Dickson Carr regényeit. Mikor már ifjú férfi volt, elhatározta, hogy elkövet egy olyan „bezárt szoba” gyilkosságot, amire még Dr. Gideon Fell és Sir Henry Merrivale is büszke lenne (akik Carr regényhősei voltak). Szintén jelentős lehet a sorozatból a The Men Who Read Isaac Asimov c. novellája ("A férfi, aki olvasta Isaac Asimovot", EHMM, 1978. máj.), ami egy "Fekete Özvegyek"-sztori, Asimov stílusában. Sajnos a sorozatból, melyek amúgy jellegüknél fogva, nem kapcsolódnak egymáshoz, csak egy novella, a The Man Who Didn’t Read ("A férfi, aki nem olvasott"). jelent meg magyarul.

Viszont az „aki olvasta” sorozatába csak tíz novella tartozott ellenben 1967 és 83 között jóval több mint harminc Leonard Strang-novellát írt. Mr. Strang volt tkp. az egyetlen nagy sorozathőse Brittainnak, hiszen az összes általa írt novellának mintegy felének volt a hőse. Leonard Strang – mit ad isten! – egy középiskolai kémia tanár volt, aki különböző rejtélyeket oldott meg, nem kis adag humorral fűszerezve a történeteket. Mr. Strang nem nyomozott, hanem sokkal inkább éles elméjével oldotta meg a bűnügyi rejtélyeket, melyek csak ritkán voltak gyilkosságok. Mr. Strang leginkább egy Armchair Detective, azaz „karosszék detektív” volt, bár nem annyira tipikusan, mint Orczy bárónő sarokban ülő öregembere… Mindenesetre mutatóba ezekből is van kettő magyarul.

William Brittain: Mennyit ér egy emberélet?William Brittain: Olyan átlagosWilliam Brittain: A becsapott bűnöző
William Brittain: A sötétkamraWilliam Brittain: Fegyver a képletben

Brittain 72 novellájából mindössze 7-et találtam magyarra fordítva:

1. Mennyit ér egy emberélet?, Tükör, 1973/35. sz. [A Gallon of Gas, (ss) Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine, Apr 1971]

2. Olyan átlagos…, Síri üzlet, 1998. ford. Major István [Just About Average, Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine, Jun 1970]

3. A sötétkamra, Magyar Szó [Jug], 1971. máj. 16. [The Man Who Didn’t Read, (ss) Ellery Queen’s Mystery Magazine, May 1966]

4. A becsapott bűnöző, Új Szó - Vasárnap [Szlov], 1996/49. sz. ford. Sz. B. [The Driver, (ss) Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine, Jan 1972]

5. Fegyver a képletben, Ifjúmunkás [Rom], 1983/11-13. sz. (3 részben) [Mr. Strang Sees a Play, (ss) Ellery Queen’s Mystery Magazine, Mar 1968] (Leonard Strang)

6. A szkarabeusz gyűrű, Dolgozók [Jug], 1974/16. sz. [The Scarab Ring, (ss) Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine, May 1973]

7. Mr. Strang elfogad egy kihívást, csak elektronikusan, 2022. ford. Mező Szabolcs [Mr. Strang Accepts a Challenge, (ss) Ellery Queen’s Mystery Magazine, November 1976] (Leonard Strang)

 A 6 újságos novellából csak kettő magyarországi megjelenés, míg 4 határon túli magyar lapokban jelentek meg.