David H. Keller

(1880-1966)

David H. Keller

David Henry Keller egy neves amerikai pszichiáter volt, aki a foglalkozása mellett óriási energiával írt horror, fantasy és scifi történeteket. Bár már ifjúkorában elkezdett írni, a jelentősége azután növekedett meg, hogy 1928-ban New Yorkban találkozott Hugo Gernsback-kal, az Amazing Stories pulp-magazin kiadójával. Regényeit ezután folytatásokban közölték Gernsbaback magazinjai. Sok novellát is írt ezekbe a magazinokba, melyek jóval jelentősebbek a regényeinél (amikből amúgy is csak párat írt). Ezeket nem csak a saját nevén, hanem olyan álnevek alatt jelentette meg, mint Matthew Smith, Amy Worth, Henry Cecil, Cecilia Henry és Jacobus Hubelaire.

Amazing Stories - David H. KellerAvon Fantasy - David H. KellerMagazine of Horror - David H. KellerWeird Tales - David H. KellerDavid H. Keller: The Dead Woman

Rengeteg független novella mellett írt több olyan rövid történetet, melyek egy általa létrehozott központi történet részei, ciklusának darabjai. Ezek szétszórva, különböző magazinokban jelentek meg. Ilyen például a Taine világa vagy a Cornwall-i történetek, mely a Hubelaire család történetéből ad különböző epizódokat, az ősidőktől kezdve. Előbb inkább scifi jellegű novellákat írt a pulp magazinokba, s csak elvétve néhány horrort, majd 1935-től fokozatosan áttért a horror és fantasy novellák írására, melyek jóval meghaladták a scifi novelláinak jelentőségét. Mivel úgyszólván megszállottan írt, nagyon sok kiadatlan novellája maradt halála után is, melyek fokozatosan lettek kiadva a későbbi gyűjteményekben.

Némely története erősen szexista vagy a négereket negatív színben feltüntető, ami azonban nem volt különösebben kirívó, hiszen a kor horror és fantasy pulp-szerzői közt nagyon sok hasonló gondolkozású volt.

Talán legnevezetesebb horror novellája, az 1932-ben megjelent The Thing in the Cellar volt, ami szerencsére magyarul is megjelent. Mindössze négy novellája található magyarul, s újabbak megjelenőse talán a Delta Vision kiadótól és az Azilum magazintól várható.

  1. A férj, aki boldog volt, Ország-Világ, 1965/6. sz. ford. Peters Magda (²Tolna Megyei Népújság, 1965. máj. 29) [A Piece of Linoleum [as by Amy Worth], (ss) 10 Story Book, Dec 1933]
  2. A pincerém, Lopakodó árnyak, 1989, ford. Merényi Ágnes. (² Rakéta Regényújság 1990/1. sz.) [The Thing in the Cellar, (ss) Weird Tales, Mar 1932]
  3.  A vértelen háború, Galaktika, Apr, 2010, ford. Köbli Norbert [The Bloodless War, Air Wonder Stories, Jul 1929]
  4.  A Medúza, Azilum, 24. sz. (2022), ford. Németh Magdolna [The Jelly-Fish, Weird Tales, Jan 1929]

David H. Keller: A vértelen háborúDavid H. Keller: A pinceremDavid H. Keller: A férj, aki boldog volt 

A novellák első bekezdése:

A férj, aki boldog volt:

Kétségtelen: öngyilkosság történt. Mrs. Harker nyugodtan fogadhatta a részvétnyilvánításokat. A vigasztalhatatlan özvegy szerepét két barátnője előtt tartott monológjával kezdte…

A pincerém:

A pince óriási volt, semmiképp sem állt arányban a fölötte épült ház méretével. A tulajdonos szerint valószínűleg egészen másfajta épülethez tartozott régen. Az eredeti nyilván leégett, s helyébe pénz híján csak ekkorát emeltek…

A vértelen háború:

1940-ben az Egyesült Államokat felkészületlenül érte a háború. A béke éveiben ez volt a nemzet természetes állapota. Más országok folyamatosan számítottak viszálykodásra, és – titokban vagy nyíltan – mindent elkövettek, hogy amint készen állnak, máris belevessék magukat a harcba…